Barrow Runners
The 'Run'down - 24th June 2019

The 'Run'down - 24th June 2019

This was a very busy week with Friday night races, Saturday parkruns and Sunday league races! Barrow hosted another fantastic Prestwold 10K, with a second place victory for Tim Hartley.


Nottingham 10 Mile (Club Championship)

Jonathan Male 1:04:45

Chris Trinder 1:07:39

Richard Keep 1:07:44 – PB!

Vicky Elston 1:11:29 – PB!

Malcolm Harris 1:12:22

Andrew Unitt 1:13:15

Louise Harman 1:14:11

Graeme Farmer 1:18:53

Sue Wilson 1:46:56


Prestwold 10K (LRRL)

Tim Hartley 33:02 – 2nd place!

Mark Lingham 41:07

Chris Trinder 41:19

Jonathan Rashleigh 44:13

Mark Elston 45:13 – PB!

Mark Sadler 46:01

Kath Spencer 46:12

Matthew Sturgess 46:18

Tim Hackett 46:51 – PB!

Rob Beers 46:37

Tom Worn 47:33

Chris Dawkins 48:22

Ian Fisk 48:45

Paul Leaney 48:19

Sarah Bumpus-Bosch 49:15

Rik Hill 49:08 – PB!

Claire Cassell 51:34

Louise Garner 51:54 – PB!

Roger Griffiths 52:47

Amy Read 52:28

Peter Booth 54:28

Naomi Steel 55:04

Victoria Harris 55:04

Victoria Lee 55:00

Julie Pattison 55:09

Alison Johnston 1:10:25

Sarah Wickerson 1:10:25


Beacon Hill Solstice (5 miles)

Andrea Winkless 46:35 - Canicross

Cheika Kennedy 48:20 – Canicross


Sallyann Harper 40:48

Paul Bentley 44:00

CJ Marlas 44:04

Rebecca Chandler 44:38

Claire Cassell 45:08

Chris Murray 46:10

Roger Griffiths 46:31

Caroline Richardson 47:22

Mick Winkless 49:19

Naomi Steel 50:06

Kayleigh Holt 50:04

Polly Alden 50:13

Jo Griffiths 52:35

Gillian Hailes 59:35

Sarah Wickerson 1:00:15


Summer Solstice 10K

Nigel Hillier 46:46

Ann Hillier 47:03 – 1st V55!

Victoria Lee 51:50


Sublime Peterborough Midsummer 10K

James Kemp 49:49 – PB!

Louise Kemp 51:40 – PB & 1st in age category!

Simon Kemp 1:00:06 – PB!


Race to the King (54 miles)

Andy Price 11:48:26

Lucy Bird 11:48:26


Immortal Events Triple Crown

Rod McGowan – 3rd overall!


Dambuster Triathlon

Russell Lewin 2:41:02


NoMad Ultra (50k)

Rob Beers


Parkruns

Braunstone

Sam Cleveland 19:58


Clermont Waterfront, Florida

Dawn Storer 24:23


Beeston

Mat Richardson 22:48


Keswick

Linda Pullen 30:59


Melton Mowbray

Janet Hudson 30:57


Leicester Victoria

Wendy Golding 28:00


Cirencester

David Simpson 34:21


Dishley

Alex Toll 18:27

Emily Ault 19:01 – 2nd female!

Paul Cherry 20:12

Eoin Simpson 24:05

Toni O'Donovan 24:07

Claire Dennison 24:36

Paul Leaney 25:07

Keith Dennison 25:44

Mark Sadler 25:45

Lorraine Toll 25:46

Jonathan Rashleigh 26:17

Tim Hartley 26:36

Bill Phillips 26:46

Rachel Anderson 28:02

Matthew Riley 28:07

Sharon Gamble 30:40

Karen Griffin 31:53

Bob Aird 33:06

Amanda Rashleigh 33:36


Summer 2019 Club Championships

25th June - Holme Pierrepoint Grand Prix 4m

7th July - Great Hucklow Fell race

14th July - Brooksie's Bash

6th Aug - Three Club Challenge, East Leake - Barrow Hosting

11th Aug - Hermitage Carl Rutt Memorial 10k (LRRL)

21st Sep - Midland Counties Athletics Association Road Relays (Nuneaton)

22nd Sep - Charnwood Challenge

13th Oct - Peterborough (Great Eastern) half marathon

Full details of the Championships, including scoring system and current standings can be found here: /about/club-championships-2019.aspx


Hopefully we have included all Members racing over the last week. We always check results from all the races on our club calendar, but if you are racing further afield, please let us know how you got on either on Facebook or send an email to comms@barrowrunners.co.uk before Sunday night to be included in this week's round-up.

Prepared by Rebecca Chandler - 24th June 2019

Photograph courtesy of Louise Harman

Coming Up

Walnut Challenge
Tuesday, 24 September
Lount, Leics

Club Training
Tuesday, 24 September 19:00
Loughborough Hospital

Club Session
Thursday, 26 September 19:00
Ratcliffe College

Fell N` Back
Saturday, 28 September
Burbage Institute, Nursery Lane, Buxton,

Robin Hood Half Marathon
Saturday, 28 September
Victoria Embnakment Notts, NG2

East Leake Triathlon
Sunday, 29 September
East Leake, Leics